Bawełna organiczna - co to jest i czym różni się od klasycznej bawełny?

Bawełna organiczna - co to jest i czym różni się od klasycznej bawełny?

Każdy, kto przejrzał naszą ofertę, zauważył istotną rzecz. A mianowicie bluzy i koszulki, jakie proponujemy, są szyte ze 100% bawełny organicznej. Piszemy o tym na każdej podstronie produktowej, ale nie wyjaśniliśmy jeszcze czym jest BIO tkanina i czym różni się od bawełny konwencjonalnej.

Dziś to nadrabiamy!

Bawełna organiczna – co to za materiał ?

Bawełna organiczna, z której szyte są nasze bluzy i koszulki to materiał, który powstaje w efekcie naturalnej oraz ekologicznej produkcji. Obejmuje to zarówno etap uprawy roślin, jak i całego procesu produkcji. Do uprawy roślin nie stosuje się nasion modyfikowanych genetycznie oraz nie stosuje się toksycznej chemii. Zamiast pestycydów i chemicznych środków ochrony roślin wykorzystuje się naturalne nawozy. Ewentualne szkodniki zwalcza się naturalnymi metodami, a chwasty wyrywa się ręcznie. Do mycia plonów i przygotowania ich do przetwórstwa używane są delikatne detergenty, ponieważ taka bawełna jest ona o wiele czystsza od bawełny przemysłowej.  Ponadto bawełna organiczna barwiona jest za pomocą naturalnych barwników. Produkcja bawełny organicznej pozwala na oszczędność wody, która podczas upraw przemysłowych jest zużywana w ogromnych ilościach.

Słowo organiczny odnosi się zatem do naturalnych upraw i całego procesu produkcyjnego, który jest prowadzony w taki sposób, aby był jak najbardziej harmonijny z naturą.

Dodatkowo, rygorystyczne zasady dotyczące uprawy bawełny ekologicznej przekładają się na etykę pracy. Na plantacjach nie zatrudnia się dzieci i zwraca się uwagę na odpowiednio wysokie wynagrodzenie dla pracowników. Zakłady, w których produkuje się tkaniny, podobnie jak plantacje, na których rośnie ten ekologiczny surowiec działają z poszanowaniem praw pracowników.

Bawełna organiczna – jakie ma zalety i właściwości?

 • Wysoka jakość tkaniny – produkty z bawełny organicznej cechuje bardzo wysoka jakość, co wynika z zastosowania gęstszego i mocniejszego splotu oraz z faktu, iż jej włókna w procesie uprawy nie były osłabiane działaniem chemikaliów. Materiał ten nie przeciera się tak szybko, jak dzieje się to w przypadku bawełny konwencjonalnej.
 • Trwałość użytkowania – odzież uszyta z bawełny organicznej, dzięki zastosowaniu grubszych włókien, jest bardziej trwała od jej zwykłego odpowiednika. Odporna jest na kurczenie i rozciąganie się, a także nie mechaci się wskutek użytkowania. Co ważne, nawet wielokrotne pranie i prasowanie nie wpływa na zmianę ich rozmiaru, intensywność koloru oraz wyglądu bawełny.
 • Komfort noszenia – odzież z bawełny ekologicznej jest niezwykle miękka i przyjemna w dotyku, wyjątkowo przewiewna, zabezpiecza zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem, nie powoduje pocenia się, otarć i odparzeń, co znacznie wpływa na komfort noszenia.
 • Bezpieczeństwo i Antyalergiczność – ubrania wyprodukowane z bio bawełny są bezpieczne nie tylko dla środowiska, ale także dla osób, których skóra podatna jest na uczulenia. Odzież uszyta z bawełny organicznej nie powoduje alergii i podrażnień skóry. Dodatkowo ten materiał nie zawiera metali ciężkich oraz szkodliwych wybielaczy.

Bawełna organiczna z certyfikatem GOTS

Warto wiedzieć, że odzież z bawełny organicznej zawsze posiada specjalne oznaczenia i certyfikaty gwarantujące jej pochodzenie i jakość i są to:

 • certyfikat GOTS czyli Global Organic Textile Standard – o największym znaczeniu w przemyśle tekstylnym na świecie. Certyfikat ten poświadcza, że bawełna pochodzi z upraw ekologicznych bez użycia genetycznie modyfikowanych nasion oraz beż żadnych szkodliwych środków chemicznych. Zatem tkanina z certyfikatem GOTS jest całkowicie organiczna i spełnia wszystkie najbardziej restrykcyjne wymagania. Od etapu uprawy, aż po proces przetwarzania włókien, pakowania odzieży i etykietowania.
 • Oeko-Tex Standard 100 - wystawiany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oeko-Tex; certyfikat ten gwarantuje, że przy produkcji tkaniny nie stosowano substancji toksycznych, a w przypadku materiałów nieorganicznych stężenie szkodliwych dodatków jest na tyle niskie, by nie stanowić zagrożenia dla użytkownika.

Certyfikaty oznaczają, że każdy element produktu, czyli każda nitka, guzik i inne akcesorium, został przebadany pod kątem substancji szkodliwych i dzięki temu produkt jest bezpieczny w użyciu przez ludzi.

Ponadto odzież, którą posiadamy w ofercie posiada również

 • certyfikat PETA VEGAN Approved, nadawany przez największą organizację praw zwierząt na świecie People for the Ethical Treatment of Animals oznacza to, że nasza odzież jest w 100% odzieżą wykonaną z materiałów wegańskich, dzięki czemu masz pewność, że podczas jej tworzenia nie ucierpiało żadne zwierzę.

W naszym sklepie znajdziesz zarówno bluzy jak i koszulki ze 100% bawełny organicznej z certyfikatami GOTS gwarantującymi jej jakość i pochodzenie oraz w 100% wegańską z certyfikatem PETA.

Jak prać ubrania z bawełny organicznej?

 • Pierz w 30st ręcznie lub w pralce używając łagodnych detergentów
 • Nie susz w suszarkach bębnowych, i bezpośrednio na słońcu
 • Nie czyść chemicznie
 • Po wypraniu rozprostuj ubranie, nadając mu pierwotny kształt, susz na suszarce lub rozkładając ubranie na płasko
 • Prasowanie dopuszczalne w temperaturze do 100°C
 • Prasuj po lewej stronie

Dlaczego jest to ważne? Bawełna organicznie naturalnie farbowana nie jest stabilizowana chemicznie, dlatego też utrwalanie jej kształtu odbywa się w sposób naturalny, podczas noszenia. Warto też nie wieszać jej do suszenia na wieszakach, ponieważ dzianina zapamiętuje kształt w jakim się suszyła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl